Online poptávka
543 249 832
608 737 948

Vláda chce prosadit slevu na sociálním pojištění, výměnou za diskusi o návrzích ČSSD

30.03.2009
Vláda je ochotna za prosazení slev na sociálním pojištění diskutovat ve sněmovně o návrzích sociálních demokratů.
Vláda nevzdává boj o prosazení některých svých protikrizových návrhů ve sněmovně. Slevy na sociálním pojištění pro podnikatele jsou pro kabinet natolik důležitým opatřením v boji s ekonomickou krizí, že za jeho schválení rovnou nabízí sociálním demokratům diskusi nad jejich návrhy.

Vláda, která je nyní v demisi, chce přesvědčit opozici o užitečnosti slevy na sociálním pojištění, která má motivovat firmy, aby v době krize nepropouštěly ve velkém a zbyly jim peníze na zaměstnávání co největšího počtu lidí. Za to opozici nabízí diskusi nad zvýšením podpor v nezaměstnanosti a zvýšením slevy na dani na dítě, které navrhuje ČSSD. Po dnešním zasedání Národní ekonomické rady vlády (NERV) to řekl ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL).

"Nám mimořádně záleží na tom, abychom ulevili tlaku propouštění. Za předpokladu, že bychom se dokázali dohodnout, že sleva na sociálním pojištění získá ve sněmovně většinu, jsme vstřícní diskutovat o zvýšení podpor v nezaměstnanosti, což je jeden z bodů sociálně-demokratického návrhu, a zvýšení slevy na dani na dítě," řekl Kalousek.

Ve sněmovně by tak mohl při vzájemné dohodě vzniknout jakýsi "koaličně-opoziční balíček" protikrizových opatření, řekl ministr.

Přes snahu vyjít vstříc sociální demokracii člen NERV Jiří Schwarz poznamenal, že návrhy ČSSD jsou zaměřené jen na řešení krátkodobých problémů, ale dlouhodobě by ekonomiku poškozovaly. "Těžko vidím bod, za který bych se jednoznačně postavil," připojil se při hodnocení návrhu sociální demokracie další člen rady Vladimír Dlouhý. Miroslav Zámečník zase podotkl, že by "všemi deseti" hlasoval pro větší pružnost zákoníku práce, například v oblasti vyplácení odstupného.

Posun již nastal také v přípravě státních dluhopisů, které vláda při získávání peněz na boj s krizí nabídne domácnostem. Pracovní skupina, která má dluhopisy na starosti, podle Schwarze již vyřešila právní a technické problémy, které jsou s těmito dluhopisy spojené. Jejich prodej by tak mohl být údajně zahájen ještě letos na podzim. Stát by si podle již dřívějšího sdělení ministra financí mohl v příštích letech od domácností půjčit až 140 miliard korun.

ČSSD má jiný návrh

Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek v neděli na tiskové konferenci nastínil jiný směr, kterým by se mohla vydat případná dohoda s vládní koalicí. S návrhem slev na sociálním pojištění totiž sociální demokraté nesouhlasí a pokud se jich vláda vzdá, ČSSD je zase ochotna vzdát se svého plánu snížit nižší sazbu DPH na období dvou let z devíti na šest procent. Podle ČSSD by se tak snížila především cena potravin a také některého dalšího zboží.

Poslanecká sněmovna se kvůli protikrizovým opatřením sejde v příštím týdnu hned dvakrát. Úterní schůzi svolala ČSSD, o páteční mimořádné jednání požádal poslanecký klub ODS. Obě strany chtějí na mimořádných schůzích řešit své návrhy v boji s ekonomickou krizí. Kromě toho by měla v příštím týdnu pokračovat také řádná březnová schůze.

Dvě stě milionů nebo dvě miliardy

Bude-li schválena degresivní sleva na sociální pojištění, zvýšení podpory v nezaměstnanosti a zvýšení slevy na dani na dítě, bude podle Kalouska následovat stanovení jednotlivých parametrů.

Například slevu na dítě má nyní každý poplatník 10.640 Kč, případné zvýšení o stokorunu by se projevilo v rozpočtu 200 miliony korun, při tisícikoruně by to byly dvě miliardy korun, poznamenal Kalousek.

Slevy podle výdělku

Snížení sociálních odvodů by se ve firmách lišilo v závislosti na výdělku zaměstnance. Čím nižší plat bude zaměstnanec mít, tím vyšší úlevu z placení sociálního pojištění na něj zaměstnavatel dostane.

"Slevy jsou cíleně směřovány na oblast lidí s podprůměrnou mzdou a s nižším vzděláním, protože se jednoznačně ukazuje, že to je v době krize nejvíce postižená skupina lidí ohrožená nezaměstnaností. Z lidí, kteří přišli za posledních několik měsíců o práci, měla většina právě podprůměrnou mzdu a nižší vzdělání," vysvětluje záměr návrhu ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Stát by díky slevám nechal českým podnikům 18 miliard korun.

Podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) vláda povede diskuzi se sociální demokracií v příštím týdnu. U balíčku návrhů ČSSD podle premiéra hledala v neděli ekonomická rada taková opatření, která by doplnila vládní návrhy. V pondělí se k jednání rovněž sejdou pracovní skupiny, na kterých se domluvili Topolánek s šéfem sociální demokracie Jiřím Paroubkem.