Online poptávka
543 249 832
608 737 948

Stát vezme peníze nejbohatším lidem

06.03.2009
Sto tisíc nejlépe placených zaměstnanců bude kvůli vyššímu sociálnímu pojištění platit vyšší daně. Opoziční ČSSD však nadále požaduje, aby nejbohatší platili ještě větší daň.
Nejbohatší lidé budou platit kvůli krizi vyšší daně. Ministr financí Miroslav Kalousek se předběžně dohodl s ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem, že letos a v příštím roce zruší stropy, nad které už lidé neplatí zdravotní a sociální pojištění.

Dnes neplatí zaměstnanci pojištění z příjmů nad čtyřnásobek průměrného platu, který byl v Česku před dvěma lety. To znamená, že stát zvýší odvody lidem s platem nad 87 tisíc hrubého. V Česku je takových zaměstnanců zhruba 100 tisíc. Ti státu a zdravotním pojišťovnám zaplatí o stokoruny, ale v některých případech i o mnoho tisíc měsíčně víc.

"Chceme navrhnout, aby byly zrušeny stropy na pojištění pro zaměstnance. Odvody zaměstnavatelů se nezmění," řekl HN ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Méně na výplatní pásce

Co to znamená v praxi? Například člověku s platem 120 tisíc hrubého měsíčně klesne čistý plat o 3650 korun. Manažer s příjmem 200 tisíc hrubého pak zaplatí skoro o 12,5 tisíce měsíčně víc.

"Jestli někdo bude oproti dnešku platit o několik tisíc navíc jako výraz solidarity v době krize, tak je třeba také říct, že nepřijde o všechny peníze, které vydělal díky reformě veřejných financí," připomíná Nečas.

Vláda chce získat zrušením stropů na pojištění necelé dvě miliardy na výplatu důchodů a víc než miliardu na placení zdravotní péče. Zdravotní pojišťovny i důchodový účet totiž letos budou v obrovském minusu.

"Musíme na zacelení tohoto propadu najít peníze. Po dobu největší krize by možná bylo docela fér, aby lidé s nejvyššími příjmy přispěli víc do zdravotního a sociálního systému," říká ministr financí Miroslav Kalousek.

"Nejsme vláda rolls-royců"

Vyšší zdanění bohatých může zároveň fungovat jako vládní protitah vůči ČSSD. Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek už nebude moci tak lehce říkat, že vláda podporuje jen ty nejbohatší. "Chováte se jako vláda rolls-royce, kaviáru a šampaňského," hřímal v úterý ve sněmovně Paroubek.

Nečas s Kalouskem by chtěli návrh prosadit do konce roku, aby mohl platit zpětně od letošního ledna. A už teď je jasné, že projde. Podporují ho jak opoziční ČSSD, tak i komunisté.

ČSSD ale zrušení stropů na placení pojištění nestačí. Dále trvá na svém návrhu, aby lidé s platem nad 100 tisíc měsíčně platili i třicetiprocentní "milionářskou" daň. Navíc plánuje, že navrhne osmdesátiprocentní zdanění "zlatých padáků" nad pět milionů korun.