Online poptávka
543 249 832
608 737 948

Sobotka: Na snížení sociálního pojištění nepřistoupíme

28.04.2008
Sociální pojištění se má podle Kalouskova návrhu snížit z 12,5 na 11,5 procenta. Na sazbu 15 procent ani na současné slevy na dani ministr financí sahat nechce.
Snižování sociálního pojištění nepodpoříme. Kdyby to mělo být 2,5 procenta, tak je to útok na důchodce, mohlo by to přelít důchodový účet do deficitu. (...) I pokud by šlo o jedno procento, je to momentálně nezodpovědné," prohlásil rezolutně Sobotka a zároveň kritizoval to, že "ODS byla osm let v opozici a měla tedy osm let na to, aby si vymyslela své daňové reformy. Přesto teď každý půl rok vymýšlí něco jiného."

Kalousek, který ve vládě reprezentuje KDU-ČSL, odmítl, že by mu nejsilnější vládní strana jakkoli házela klacky pod nohy. "Nemám pocit, že bych neměl u svých koaličních partnerů oporu. Že ve sněmovně zaznívají i jiné návrhy, to je běžný folkór v politické diskusi."

"Jestli se něco diskutuje na ideové konferenci stran, je to v pořádku, vládní návrh je ale jen jeden," dodal Kalousek.

Diskutující se neshodli ani v dalších otázkách, ČSSD opětovně odmítla zdanění pomocí superhrubé mzdy. Pokud vyhraje příští sněmovní volby, údajně ji zruší. Kalousek zase odsoudil úvahy šéfa sociální demokracie Jiřího Paroubka o daňových pásmech 10, 20 a 30 procent podle výše příjmů. "To, co říká pan Paroubek, je - nezvyšujte si vzdělání, neusilujte o vyšší příjem, budete víc zdaněni," okomentoval to Kalousek.

Kalousek: Splácení peněz církvím je podobně výhodné jako hypotéka

Spory provázela také debata o návratu majetku církvím. Vládní návrh počítá s vrácením asi třetiny majetku zabaveného za komunistické vlády církevním řádům, zbytek by měla nahradit finanční částka ve výši 83 miliard korun, která by se církvím vyplácela po dobu 60 let, s úrokem částka činí zhruba 270 miliard.

Podle Sobotky si Topolánkův kabinet "ulehčuje život" tím, že zatíží všechny následující vlády. ČSSD by chtěla s církvemi započít novou diskusi, která by měla dojít k jiné částce, než jakou navrhuje vláda. Namísto splátkami po dobu 60 let by pak chtěla peníze splatit co nejrychleji, využila by prý například výnosů z privatizace Letiště Praha.

Dosud prezentované opoziční návrhy však narážejí u samotných církví. A odsoudil je také Kalousek.

Kalousek také jednoznačně odmítl myšlenku pokrýt částku příjmy z privatizací. "Je to jen přendávání peněz z jedné kapsy pro druhé - peníze by nemohly být využity na penzijní reformu, na odstranění ekologických škod. (...) Proč bych měl vydávat dluhopisy, když můžeme svým církvím vydávat částku s úroky? Úroky velmi nízkými, 4,6 procenta. Je to, jako když si koupíte byt a splácíte hypotéku po dobu 30 let. Také neplatíte víc, než je cena bytu. Platíte za cenu peněz v oněch 30 letech," zdůvodnil svůj náhled Kalousek.