Online poptávka
543 249 832
608 737 948

Paroubek navrhuje: Platy manažerů mají klesnout o polovinu. Pro prý i Topolánek

29.04.2009
Jiří Paroubek požaduje, aby designovaný premiér Jan Fischer prosadil radikální snížení platů manažerů ve firmách se státní účastí.
Snížení platů manažerů firem se státní účastí, takový požadavek chce předseda ČSSD Jiří Paroubek prosadit u designovaného premiéra Jana Fischera.

Tarifní složky platů by měly klesnout nejméně o třetinu, ale spíše o polovinu a nadtarifní složky ještě o mnohem více, přiblížil v úterý na tiskové konferenci předseda nejsilnější opoziční strany.

Po jednání v Hrzánském paláci šéf sociální demokracie novinářům řekl, že se snížením těchto mezd souhlasí i Mirek Topolánek. Předseda ODS a premiér v demisi, který se jednání u Fischera také účastnil, se k tomuto tvrzení nevyjádřil. V době, kdy to Paroubek žurnalistům říkal, už totiž na místě nebyl.

Platy manažerů firem se státní účastí byly podle Paroubka nastaveny v době hospodářského růstu a dnes neodpovídají ani stavu hospodaření těchto firem ani ekonomické realitě. Šéf ČSSD se prý rozhodl požádat Fischera, protože vláda v demisi Mirka Topolánka se k tomu nemá. Podle Paroubka je to zřejmě z důvodů dalšího angažmá členů Topolánkovy vlády poté, až odejdou z vládních funkcí.

"Nechtěl jsem do této diskuse dosud zasahovat, neboť takové kroky jsou plně v kompetenci vlády a kritika od opozice by mohla být vykládána jako populismus. Bohužel, dodnes se ve většině případů nedospělo k žádnému řešení a odcházející Topolánkova vláda v tomto směru nebyla schopna mimo slovních proklamací žádného činu," tvrdí Paroubek.

Manažeři by měli podle Paroubka sami s ohledem na dosavadní neuspokojivý vývoj sáhnout k tomuto kroku. Protože toho ale prý nejsou schopni, bude se tomuto kroku osobně věnovat.

Šéf drah bere pětkrát víc než já, říká Rath

Do věci už se vložil i středočeský hejtman David Rath. Ten prohlásil, že když se platy managementu nesníží, nebude dávat dotace z veřejných peněz Českým drahám.

Generální ředitel drah má podle Ratha pětinásobně větší plat než on sám. Nehorázné podle něj je dávat peníze daňových poplatníků firmě, která je dlouhodobě ve ztrátě, jako dráhy.

Snižování platů by se týkalo například energetické společnosti ČEZ. Pro manažery této firmy je stěžejní složkou odměňování akciový motivační program. Kvůli situaci na kapitálových trzích a krizi klesla cena akcií ČEZ. Tím se stal tento program pro většinu (manažerů) ztrátový, a odměny se tak automaticky snížily, říká mluvčí ČEZu Ladislav Kříž."V našem případě nečerpáme žádné prostředky daňových poplatníků, naopak. Navíc platy manažerů v ČEZ se nemění automaticky každý rok. Za posledních šest let se upravovaly třikrát a o méně, než byla inflace," dodal.

Ředitel ČEZu bere půl milionu, šéf pošty čtvrt

Své platy v posledních dnech zveřejnilo několik manažerů. Například generální ředitel Českých drah Petr Žaluda bere měsíčně 500.000 korun. Šéf České pošty Petr Sedláček svým platem nepřesáhne 250.000 měsíčně a generální ředitel ČEZ Martin Roman má základní plat zhruba ve výši půl milionu korun.

Nejbohatší Čech Petr Kellner si podle webových stránek listu Deník za dva a půl roku působení ve vedení italské pojišťovny Generali přijde v přepočtu na 3,4 milionu korun, tedy zhruba na 121.000 korun měsíčně. Kellnera, který vedle tohoto platu vlastní majetek v hodnotě desítek miliard a je angažován v několika společnostech, by se ale samozřejmě návrh ČSSD narozdíl od šéfů drah či pošty nedotknul.