Online poptávka
543 249 832
608 737 948

Jak pracují soudy? Lidé už je mohou kontrolovat online

08.04.2008
Průběh soudních řízení je od pondělí možné sledovat na internetu. Zatím je to možné u okresních soudů, v průběhu roku se mají připojit krajské soudy. Umožňuje to nová služba infoSoud, kterou oficiálně spustilo ministerstvo spravedlnosti.
Na to, jak soud v konkrétné kauze pracuje, se může podívat kdokoli, nejen účastníci soudních řízení.

Do formuláře na adrese http://infosoud.justice.cz stačí zadat příslušné jednací číslo řízení, a to trestního, občanského nebo dědického. Přes počítač se pak dotyčný zájemce dozví historii i aktuální stav řízení. K dispozici bude mít například údaje o zahájení řízení, vydání rozhodnutí, podání odvolání, odeslání k nadřízenému soudu, přerušení řízení a pravomocném skončení věci.

Soudy očekávají, že lidé si informace o průběhu svých řízení zjistí na internetu a nebudou kanceláře soudů zatěžovat telefonickými dotazy. "Rychleji si informace o řízeních budou zjišťovat i jednotlivé soudy mezi sebou. Čekáme, že díky tomu dojde ke zbourání kamenných zdí kolem české justice," řekl na pondělní tiskové konferenci předseda hradeckého krajského soudu Milan Bořek.

Údaje o řízeních budou z jednotlivých okresních soudů do aplikace přicházet v pravidelných intervalech jednou denně. Aplikace neobsahuje osobní data. Podle Pospíšila má obdobnou službu zatím asi polovina zemí Evropské unie.

Je to jedna z hlavních novinek, které ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil prezentuje v rámci svého projektu elektronizace české justice. Ten má během příštích let u soudů omezit zdlouhavé a nákladné papírování a dát větší prostor komunikaci přes internet. Vzniknout tak má například internetový rejstřík firem, na které byl podán návrh na konkurz, anebo elektronický formulář, jehož prostřednictvím bude možné podávat hromadné žaloby - například na dlužníky.