Online poptávka
543 249 832
608 737 948

Firmy zmrazily nákupy aut, čekají na odpočet DPH

24.02.2009
Novela zákona umožňující odpočet daně u osobních podnikových aut je před schválením. Soukromníci si auta bez daně nekoupí.
Novelu zákona o DPH, která má umožnit odpočet zaplacené daně u všech podnikových aut, nikoli jen u nákladních, v pátek sněmovna poslala do závěrečného čtení. O celé novele chtějí poslanci hlasovat na mimořádné schůzi, která se má konat příští týden. Pokud poslanci novelu schválí, dostane ji k projednání Senát a poté k podpisu prezident republiky.

Autoškola Horázný chce koupit malá auta typu Škoda Fabia, Ford Fiesta nebo Opel Corsa. Má jich deset, ročně dvě obměňuje.

Lednový propad

Větší podniky se stovkami vozů jich obměňují mnohem víc. Firmy kupovaly polovinu všech osobních aut v Česku, ročně zhruba 60 tisíc vozů. Do firem mířilo i dalších 60 tisíc užitkových aut. V posledních dvou měsících loňského roku ale začaly firemní nákupy nových aut klesat. "V lednu se propad ještě zrychlil. Z poloviny klesl podíl firemních aut na třetinu a kvůli tomu meziročně klesl prodej všech osobních aut o 12 procent. Prodej užitkových vozů se celkově propadl dokonce o 37 procent," připomněl tajemník Svazu dovozců automobilů Pavel Tunkl. Podniky jednak začaly kvůli nadcházející recesi šetřit a obměnu svých vozových parků odložily, jednak reagovaly na slib ministra financí Miroslava Kalouska. Ministr v říjnu slíbil, že navrhne změnu zákona o DPH, která by umožnila odpočet daně u všech podnikových aut, nikoli jen u nákladních, jako je tomu dosud. V ideálním případě by mohla novela platit již od dubna.

Pokud chce podnikatel pořídit levněji i osobní vůz, musí jej nechat přestavět na nákladní. Vůz je pak zařazen do takzvané kategorie N1 a firma může v účetnictví odečíst DPH, zaplacenou při jeho nákupu. Třeba u vozu Ford Mondeo Exclusive tak ušetří 113 tisíc Kč.

Z osobního se nákladní auto stane instalací pevné mřížky, oddělující nákladní prostor od míst pro cestující, ztmavením zadních oken a dalšími úpravami. Mřížky se instalují většinou do kombíků a terénních vozů, výjimkou ale nejsou limuzíny typu Škody Superb nebo miniauta z kolínské továrny TPCA. Podle typu auta se ceny za tyto práce pohybují od nuly do třiceti tisíc korun.

Mřížky a autoškoly

Pro některé firmy, jako například autoškoly, však nejsou mřížky přijatelné. "Vozy kategorie N1 mohou autoškoly využívat až od loňska, ale v základních kurzech to není možné. Začátečníci potřebují mít při výuce jízdy naprosto nerušený výhled dozadu, tam nemůže být žádná mřížka a žádné začerněné sklo. Auta pro výuku musíme kupovat s daní, přitom to jsou pro nás výrobní prostředky," řekl Horázný.

Soukromnící si auta bez DPH prostřednictvím firem nebudou moci kupovat. Daň si podle účetních specialistů může odečíst pouze plátce DPH - a každý plátce musí při prodeji daň účtovat. Soukromník by si ale mohl levnější auto od firmy pronajmout.