Toto osvobození se vztahuje i na dary, které v této souvislosti s živelnou pohromou poskytl zaměstnavatel svým zaměstnancům.
Úlevy u příjemců i poskytovatelů darů:
Osvobození od daně
- finanční i jiné dary přijaté v souvislosti s živelnou pohromou, jsou osvobozeny od daně z příjmů
- jde o dary jak od jednotlivců, tak o dary prostřednictvím veřejných sbírek
Snížení základu daně
- od základu daně lze odečíst finanční i jiné dary poskytnuté na účely charitativní, zdravotnické, ekologické a humanitární
- a to až do výše 30 % základu daně (nyní Poslanecký sněmovna projednává novelu, která tento navýšený limit prodlouží i na roky 2024 až 2026)
Zvláštní režim pro podnikatele:
- náklady vynaložené na nepeněžní dary (např. stavební materiál atd.) jsou daňovými náklady ze strany poskytovatele (podnikatele)
- tyto daňové náklady nelze současně uplatňovat jako náklady snižující základ daně (z titulu poskytnutého daru)
DPH u poskytnutého daru:
- peněžní dary, které poskytl plátce DPH (hotově i bezhotovostně), nejsou předmětem DPH (neuvádějí se tedy v přiznání k DPH)
- hmotné dary se rozlišují podle toho, zda byly původně pořízeny pro
ekonomickou činnost či nikoliv
- pokud ano a byl uplatněn odpočet DPH – nutnost odvést daň na výstupu
- pokud ne – není nárok na dopočet DPH, dar není předmětem daně a neuvádí se do přiznání
- pokud místo finančního nebo hmotného daru plátce DPH poskytne službu bez úplaty a uplatnil odpočet DPH, je nutné z těchto služeb odvést DPH
V případě poskytnutí daru je nutné mít vždy podklad, který prokáže poskytnutí daru. Při peněžním daru je prokázání jednodušší (výpis z bankovního účtu atd.). Při nepeněžním daru je prokázání složitější a je nutné mít potvrzení o přijetí daru, kde budou identifikovány obě strany. Mimo toto potvrzení o převzetí daru je možné uzavřít například i darovací smlouvu.