Online poptávka
543 249 832
608 737 948

Externí účetní služby: výhody a nevýhody

Bez služeb účetního se dnes obejde málokterá firma. Kvůli množství neustále se měnících zákonů a směrnic je dnes prakticky nemožné, aby se o účetnictví staral laik. Chceme-li tedy mít účetnictví v pořádku, máme dvě možnosti: zaměstnat někoho kvalifikovaného přímo ve firmě a nebo se poohlédnout po externistovi. Která z možností je ale ve výsledku lepší?

Při rozhodování mezi interním a externím účetním musíme zvážit několik aspektů:

Mzdové účetnictví - pokud zaměstnáváme více lidí, máme více starostí i se mzdovým účetnictvím. Zde je na místě zvážit najmutí externisty, který by firmě pomohl právě se mzdami. Zkušený a ostřílený externí mzdový účetní toho častěji vyřeší více za kratší dobu než zaneprázdněný interní účetní, který musí řešit vše sám.

V čem je externí účetnictví jednoznačně výhodnější?

  1. Pojištění - externí účetní je zpravidla pojištěn a tak se nemusíme obávat nepříjemností spojených se špatným vedením účetnictví.
  2. Odstup - externí účetní obvykle ve firmě netráví mnoho času a tak nám může poskytnout nový pohled na vedení finančnictví, popřípadě odhadnout budoucí vývoj našeho podnikání.
  3. Mzdy - jak je uvedeno výše, pokud je externí účetní dostatečně kvalifikovaný v mzdovém účetnictví, je to pro větší firmy jednoznačně přínosnější.
  4. Účetní software - v případě účetního softwaru se bavíme o nemalých částkách za jeho pronajímání. Externí účetní si software obvykle řeší sám a my tak máme o starost méně.
  5. Dodržování termínů - pokud si zvolíme dobrého externího účetního, odpadnou nám také starosti s nedodržováním deadlinů, se kterým se můžeme setkat u interních zaměstnanců  (ať už z důvodu zaneprázdněnosti, nemoci nebo dovolené).

Nevýhody externího účetnictví

  1. Nestálost - pokud si zvolíme kvalitního externího účetního s dobrými referencemi, musíme počítat také s tím, že jej nemusíme mít napořád. Důvodem může být třeba rozrůstání firmy - v určitém momentě může externí účetní prostě přestat stíhat. Určitě za sebe ale rád doporučí nějakou náhradu.
  2. Údaje - sdílení citlivých údajů o firmě i zaměstnancích se nelze vyhnout. Vzájemná důvěra je ale jednou z podmínek pro úspěšnou spolupráci s externím účetním.
  3. Nepřítomnost ve firmě - externí účetní obvykle ve firmě není denně přítomen. To lze ale jednoduše vyřešit občasným nebo pravidelným docházením.
  4. Zaneprázdněnost - v případě akutní situace je možné, že se nám od externího účetního nedostane okamžité odpovědi. Vězte ale, že kvalitní externí účetní se bude vašemu problému věnovat hned, jak jen to bude možné.

Náklady za externí účetnictví

Není žádným tajemstvím, že externí zaměstnanec je pro firmu vždy výhodnější než zaměstnanec interní. Výjimkou není ani oblast účetnictví. Pozice interního účetního totiž vedle mzdy vyžaduje vytvoření pracovního zázemí ve firmě, účetní software, technické vybavení nebo třeba kurzy a školení.

S externím zaměstnancem se těmito náležitostmi nemusíme zabývat. Externí účetní pracuje samostatně, dodržuje termíny a přesně si s ním můžeme dohodnout rozsah práce. Cena za externí účetnictví se pohybuje v různých částkách - záleží především na množství práce a také na tom, zda má účetní hodinovou sazbu, pracuje paušálně a nebo si práci účtuje po jednotlivých položkách.

Výhodnější ceny za externího účetního můžeme dosáhnout v případě, že jsme jako firma schopni zajistit podklady pro následnou kontrolu externím účetním.

Jak najít dobrého externího účetního?

Pokud se rozhodneme najmout externího účetního, je vhodné se nerozhodovat nárazově. Dopřejte si dostatek času na prozkoumání jednotlivých nabídek, zjistěte si informace od svých známých a nejlépe si od nich nechte někoho doporučit - spokojenost zákazníka vám mnohdy o kvalitách externího účetního řekne více než tisíc slov.

Zvažujete využití externí účetní firmy? Poskytneme vám veškeré informace a detaily, které vás budou zajímat. Kontaktujte nás a rádi vám pomůžeme.