Online poptávka
543 249 832
608 737 948

Zdravotní pojištění se má snížit, cigarety naopak podražit

10.02.2009
Ministerstvo zdravotnictví přišlo se svým příspěvkem na boj s krizí. Chce více zdanit alkohol a cigarety, které způsobují ty nejvážnější nemoci. Naopak snížením pojistného resort hodlá snížit náklady zaměstnavatelům a zvýšit čisté příjmy lidí.
Češi by mohli díky krizi platit nižší zdravotní pojištění. Ministerstvo zdravotnictví navrhuje, aby je stát o procento snížil. Zároveň s tím hodlá zvýšit spotřební daně na alkohol a cigarety, které často způsobují ty nejvážnější nemoci.

"Buď snížíme o jedno procento zdravotní pojištění u zaměstnavatelů, nebo toto snížení rozdělíme mezi zaměstnance a zaměstnavatele půl na půl," řekl HN v exkluzivním rozhovoru náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr, jehož návrh má podporu premiéra Mirka Topolánka.

Návrh ministerstva by snížil náklady firem na zaměstnávání lidí a zároveň by lidem zvýšil čisté příjmy. "Oba efekty směřují proti krizi. Snížení nákladů na zaměstnání lidí působí proti propouštění. A zvýšení čistých příjmů zase podpoří spotřebu," dodává Šnajdr.

Nyní odvádí z platu každý zaměstnanec 4,5 procenta a devět procent dává jeho zaměstnavatel. Šnajdr také navrhuje, aby stát zvýšil své platby za děti, důchodce a nezaměstnané.

"Návrh zveřejněný v tisku jsem viděl, ale přijde mi úplně iluzorní, že by se v době, kdy už se zpožďují platby na zdravotní pojištění a klesají v důsledku nezaměstnanosti, dále mělo krátit zdravotní pojištění," reagoval pro ČTK na návrh viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera. Podle něj by se systém mohl dostat do vážných problémů, pokud výpadek nepokryje státní rozpočet, což podle něj asi půjde těžko prosadit. Aby se mohly změnit platby zdravotního pojištění, musela by u zákonodárců najít podporu novela zákona o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění.

Výpadek pojišťoven zaplatí ministerstvo z rozpočtu

Zdravotní pojišťovny by snížením pojištění přišly o 10 až 12 miliard. Výpadek hodlá ministerstvo zaplatit ze státního rozpočtu. Zhruba o dvě stokoruny hodlá zvýšit měsíční platby státu za děti, důchodce nebo nezaměstnané, které platí pojišťovnám.

Jenže tenhle krok udělá do rozpočtu díru 13 až 14 miliard. A právě tuhle částku hodlá stát vybrat díky výraznému zvýšení spotřebních daní na tabák a alkohol.

Snížení zdravotního pojištění tak vlastně zaplatí kuřáci a pijáci, kteří jsou mnohem častěji nemocní než nekuřáci a abstinenti, a z pojištění tak čerpají mnohem víc peněz.

Nyní jde z platu zaměstnance 13,5 procenta, minimální odvod zaměstnance a také osoby bez zdanitelných příjmů je 1080 korun měsíčně. Stát dává za děti, důchodce a nezaměstnané každý měsíc po 677 korunách. Osoby samostatně výdělečně činné musejí odevzdat minimálně měsíční zálohu 1590 korun.