Online poptávka
543 249 832
608 737 948

Vládní plán proti krizi má 16 bodů. Na řadě jsou poslanci

17.02.2009
Novinkou ve vládním protikrizovém plánu je, že místo vrácení daní by malé podniky neměly platit v roce 2009 zálohy daně.
Vláda definitivně schválila balíček protikrizových opatření, která ve středu předloží sněmovně. Materiál, který vzešel z Národní ekonomické rady vlády (NERV), byl proti předchozím návrhům schválen se změnami.

Plán počítá například se snížením sociálního pojištění, naopak neobsahuje zavedení švarcsystému nebo šrotovné.
Zbrusu novým opatřením v plánu je, že podnikatelé a podniky, které zaměstnávají maximálně pět zaměstnanců, nebudou muset letos platit zálohy daně z příjmu.

16 bodů vládního protikrizového plánu

1. Sleva na sociálním pojištění

2. Zrychlení odpisů

3. Odpočet DPH u automobilů

4. Snížení sociálního pojištění

5. Snížení korporátní daně

6. Snížení poplatku na železnicích o 20%

7. Garance bankovních úvěrů pro firmy

8. Refundace až 80 % platu

9. Snižování energetické náročnosti budov

10. Podpora exportu

11. Podpora podnikatelů v zemědělství

12. Investice do výzkumu a vývoje (32,4 mld. Kč)

13. Investice do dopravy - fond dopravy dostane 92,3 mld. Kč

14. Program obnovy venkova

15. Osvobození firem od záloh daně z příjmu v roce 2009

16. Insolvenční řízení

"Vláda se rozhodla toto opatření přidat do protikrizového plánu," uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Mirek Topolánek.

Podle něj navrhované opatření může přinést pomoc ve výši až 22 miliard korun. Návrh nahrazuje uvažované vrácení daní podnikatelům za rok 2007.

Celkem 16 bodů pomoci

Premiér v pondělí po zasedání vlády představil novinářům pouze pracovní materiály. "Podrobné materiály dostanou až poslanci," zdůvodnil. Šéf vlády zopakoval že hlavními cíli zůstává zmírnění růstu nezaměstnanosti a udržení stabilty veřejných rozpočtů.

Topolánek také odmítl nařčení ze zpoždění celého plánu. s tím, že "polovina z těch opatření byla realizovaná již od loňského září do dnešního dne." Důrazně se ohradil proti tomu, že by vláda něco zameškala, při srovnání s Německem podotkl, že vládní opatření jsou dokonce větší.

"Nejsou to žádné populistické výkřiky a mohly by skutečně zajistit problémy vznikající z rostoucí nezaměstnanosti," prohlásil premiér. Celkem tak vláda v pondělí schválila 16 bodů, se kterými ve středu předstoupí před poslance.

Část opatření zhruba za 32 miliard již pomáhá od začátku ledna. Další by měla začít fungovat behěm 2-3 týdnů. Legislativní návrhy by měly podle Topolánka projít sněmovnou celkem rychle.

Podle Topolánka by měl být balík protikrizových opatření ve sněmovně schvalován vcelku. Opoziční ČSSD se již dříve nechala slyšet, že pokud vláda bude krizová opatření chtít prosadit najednou, tak je nepodpoří. "Nemyslím si, že je třeba něco vytrhovat. Opozice balík kritzovala ještě před tím, než ho znala. To považuji za směšné," reagoval Topolánek. Dodal, že by postoj opozice překvapil, když "všude ve světě se volá po národní jednotě".