Online poptávka
543 249 832
608 737 948

Vláda schválila plán MF na sloučení výběru daní a pojistného

04.01.2007
Vláda schválila plán MF na sloučení výběru daní a pojistného ...
20. prosince 2006

Vláda schválila záměr ministerstva financí sloučit orgány daňové a celní správy a postupně slučovat systémy výběru daní a sociálního a zdravotního pojištění. Na tiskové konferenci to sdělil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. "Znamená to postupně se vydávat cestou k vytváření pouze jednoho výběrního místa, kam by občané a především podnikatelské subjekty směřovali veškeré své daňové a odvodové povinnosti," uvedl Nečas.

Změna by podle materiálu MF snížila administrativní zátěž u plátců daní a pojistného, protože by jednali pouze s jediným úřadem. "V praxi by to znamenalo, že kompetence k výběru sociálního a zdravotního pojistného by byly z České správy sociálního zabezpečení a ze zdravotních pojišťoven převedeny na daňovou a celní správu," uvedlo MF.

Koncepce slučování výběrních míst by měla být jasná zhruba do poloviny příštího roku, sdělil ČTK Nečas. Nejprve by se sloučil výběr daní a cel a pak postupně i jednotlivých pojištění, upřesnil.

Podle ministerstva plán vychází ze skutečnosti, že každá instituce pověřená výběrem daní má některé funkce, které jsou společné všem z nich. Jde mimo jiné o informační systém, majetkové vybavení nebo vymáhání plateb. Sloučení institucí může podle MF snížit provozní náklady a odpovídá doporučením Světové banky a OECD.

Návrh předkládaný na jednání vlády souvisí se snahou MF zjednodušit zákon o dani z příjmu. Věcný záměr zákona, který by měl zjednodušit definice základu daně a daňové přiznání, je již podle ministra financí Vlastimila Tlustého připraven a v krátké době jej bude možné předložit do sněmovny v paragrafovém znění. Cílem je podle Tlustého větší přehlednost systému, snížení prostoru pro daňové úniky, zlepšení výběru daní a společně s dalšími opatřeními také stabilizace veřejných rozpočtů. Zjednodušení daňového systému počítá se zachováním společného zdanění manželů.