Online poptávka
543 249 832
608 737 948

Vláda podpořila zrušení daňových výhod pro stravenky

25.02.2008
Vláda v pondělí souhlasila s poslaneckým návrhem na zrušení daňové podpory stravenek, informoval premiér Mirek Topolánek. Návrh, pod kterým...
Vláda v pondělí souhlasila s poslaneckým návrhem na zrušení daňové podpory stravenek, informoval premiér Mirek Topolánek. Návrh, pod kterým je spolu s řadou poslanců ODS podepsán i předseda vlády, ruší daňovou uznatelnost příspěvků zaměstnavatele na stravenky. Návrh i bez stanoviska vlády projedná Poslanecká sněmovna. Opozice, odbory, zaměstnavatelé i hostinští s návrhem nesouhlasí.


Podle předkládací zprávy by tento krok mohl znamenat pro státní rozpočet přínos mezi 600 miliony až miliardou korun. Daňová podpora stravenek by mohla být v případě schválení návrhu zrušena od 1. července.

"Tento návrh ve vládním reformním balíků byl. Vypadl jako kompromis pod tlakem odborů a zaměstnavatelů," upozornil premiér.

Firmy si zatím mohly 55 procent z jejich nominální hodnoty odečíst z daňového základu. Konec daňového zvýhodnění stravenek má podle dosavadních informací ve sněmovně šanci na schválení.

Zástupci poslaneckých klubů KDU-ČSL a Strany zelených již dříve řekli, že na daňové výhodě u stravenek netrvají a předpokládají jednotný postup koalice v této věci. Také nezařazení poslanci Miloš Melčák a Michal Pohanka dali najevo, že by mohli hlasovat pro zrušení.

Podezření z korupce

Počátkem letošního roku Česká televize odvysílala reportáž, v níž uvedla, že největší vydavatel stravenek v ČR Sodexho Pass údajně zaplatil za pokračující daňové zvýhodnění stravenek 100.000 eur (2,6 milionu korun) firmě No Comment!. Ta je údajně blízká vedení ODS. Topolánek ale odmítl podezření, že zachování této výhody bylo výsledkem korupce.

Proti zrušení daňových výhod u zaměstnaneckých stravenek jsou hostinští a restauratéři. Obávají se, že jim výrazně klesnou tržby, protože stravenky tvoří v některých podnicích i více než polovinu obratu.

S návrhem nesouhlasí rovněž odboráři a zaměstnavatelé, podle kterých zrušení daňové podpory stravenek znevýhodní malé a střední firmy před podniky, které mohou zaměstnancům nabízet závodní stravování.

Jednotné účetnictví a dražší výpisy z katastru

Vláda také schválila návrh novely, podle které by od roku 2010 mohla mít ČR jednotné účetnictví, které by mělo zrychlit a zprůhlednit hospodaření státu a zajistit také dostatek informací pro nakládání s penězi. Účetnictví státu by mělo rovněž umožnit vytvářet konsolidované účetní uzávěrky státu.

Další návrh schválený vládou se týkal katastrů nemovitostí. Kabinet souhlasil se zvýšením poplatků za zápis do katastru. Správní poplatek za zápis do katastru má sice nadále činit 500 korun, ale nemá se již platit za návrh jako celek, nýbrž za každou nemovitost a právo zvlášť.

Základní sazba 500 korun se bude násobit počtem nemovitostí, ke kterým je zápis navrhován. Například za rodinný dům s pozemkem a zahradou by tak lidé zaplatili 1 500 korun, za byt s podíly na pozemku 1 000 korun. Maximální částka za jeden návrh je však stanovena na 20 000 korun.

Poskytování údajů z katastru by v budoucnu mělo být pod větší kontrolou Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Návrh počítá s tím, že nebude možné nahlížet do sbírky listin, ale ze sbírky listin se budou poskytovat pouze kopie na základě písemné žádosti.