Online poptávka
543 249 832
608 737 948

Vláda odstartovala revoluci v penzích. Zruší monopol státu

17.02.2009
Vláda v pondělí schválila třetí fázi důchodové reformy. Podle ní bude možné převádět část peněz na důchodové pojištění do soukromých fondů.
Kabinet Mirka Topolánka se rozhodl pro velkou penzijní revoluci. Zatímco minulé fáze reformy jen měnily parametry (zejména posouvaly věk odchodu do důchodu), teď přišla změna zásadní: kdo chce, bude moci část povinné "daně" odvádět do soukromých fondů.

Jeho důchod pak bude tvořit dvě části: platba od státu a výnosy ze soukromých penzijních společností. Ukládání peněz není povinné (proto opt-out), kdo chce, může nadále veškeré peníze posílat státní Správě sociálního zabezpečení.

Tak to aspoň předpokládají zásady třetí etapy důchodové reformy, které v pondělí podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase schválila vláda. Věcný záměr zákona, který opatření třetí fáze reformních kroků v oblasti důchodů upřesní, by měla vláda dostat na stůl do července.

Zatímco nyní sazba odváděná zaměstnanci a zaměstnavatelem na důchodové pojištění činí 28 procent příjmu, v případě zavedení možnosti převést část peněz do soukromého sektoru, odborně nazývané opt-out, by si lidé z této částky mohli čtyři procenta převést do soukromých finančních společností. Další dvě procenta by si doplatili sami.

Společnosti by spravovaly prostředky od klientů anonymně; nevěděly by tedy, čí peníze konkrétně obhospodařují a v jakém rozsahu.

Prostředky by nejprve vybírala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), jež by je poté posílala do fondu, který by si klient vybral. Fondy by peníze investovaly na kapitálových trzích, po zhodnocení by výnosy klientům opět připisovala ČSSZ.

Sociální demokraté jsou proti

S prosazením třetí etapy penzijní reformy zásadně nesouhlasí opoziční ČSSD. Na tiskové konferenci to v pondělí řekl stínový ministr financí Bohuslav Sobotka. "Potvrzuji dlouhodobé stanovisko sociální demokracie. Nebudeme tento návrh podporovat, jsme proti tomu, aby se státní jistota vyměnila za nejistotu soukromého sektoru," řekl Sobotka. Podle něj je nyní velmi nevhodná doba na takový krok. Vláda by je měla pozastavit alespoň do doby, kdy bude možné reflektovat současnou situaci hospodářské krize.

"Budeme hledat všechny spojence, abychom tuto privatizaci penzijního systému zastavili. A pokud by se vládě přeci jen podařilo návrh protlačit, tak pokud zvítězí ČSSD v příštích parlamentních volbách, budeme dělat vše proto, abychom tento zákon upravili nebo zrušili," řekl Sobotka.

Z čeho platit důchody

Reforma je klíčová zejména pro lidi se středním a vyšším příjmem, kteří dnes odvádějí státu mnohonásobně více než ostatní, ale dostávají v podstatě srovnatelný důchod.

Uspořené a vhodně investované peníze by měly pomoci udržet si vyšší standard i v důchodovém věku.

Změna je nezbytná. Experti i politici se shodují, že současný systém je dlouhodobě neudržitelný. V současnosti jdou peníze sražené ze mzdy rovnou na důchody současným seniorům (takzvaný průběžný systém neboli PAYG - Pay As You Go). Zatímco penzistů přibývá, lidí platících do pokladny nikoli - v budoucnu by už nebylo z čeho důchody platit.

Reforma se nijak nedotkne současných penzistů.