Online poptávka
543 249 832
608 737 948

Ústavní soud zamítl první opoziční stižnost na reformu

01.02.2008
Stížnost opozice se týkala daňových změn v reformě. S jejím zamítnutím ale výrazně klesla i šance dalších stížností, které bude Ústavní soud řešit - na změny ve zdravotnictví a sociální sféře.
Ústavní soud zamítl první opoziční stižnost na zákon, jehož prostřednictvím vláda zahájila reformu veřejných financí. Stížnost se týkala daňových změn zakotvených v reformě. Podle opozice jsou změny v zákoně nesrozumitelné a byly přijaty neústavním způsobem.

Soud sice vyjádřil jisté výhrady k formě zákona, norma však prý nebyla přijata svévolně, a není třeba ji rušit. "Navzdory všem pochybnostem o takový případ nejde," řekl soudce zpravodaj Pavel Holländer.

Opozice si dále ještě stěžuje na změny ve zdravotnictví a sociální sféře. S odmítnutím první části ale klesla pravděpodobnost, že by soud námitky uznal. V následných jednáních už totiž nebude znovu zkoumat způsob projednávání a přijetí celé reformy, tedy body, na nichž je významná část opoziční stížnosti postavena.

Hašek: Zákon je raritou v dějinách českého práva

"Právní řád Česka se dlouhodobě pohybuje na hranici srozumitelnosti pro občany. Tento zákon je raritou v dějinách českého práva, pro budoucnost je to příklad normotvorné libovůle," řekl šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek. Norma, která ve sbírce zákonů zabírá 105 stran, mění 50 zákonů napříč právním řádem a zavádí podle Haška také tři zcela nové úpravy.

Přítomní zástupci ODS, kteří zároveň reprezentovali Poslaneckou sněmovnu i Senát, výhrady navrhovatelů odmítli. Jednotlivé změny jsou podle nich propojeny logickou souvislostí. "Části jsou spojeny jednotným reformním záměrem vlády, jímž byla stabilizace veřejných financí a podpora hospodářského růstu," uvedla místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

Kritikům vadí způsob projednávání i přílepky

Další výhradou, kterou uplatňovali především šéf KSČM Vojtěch Filip a právnička senátorů Kateřina Šimáčková, je fakt, že reformní zákon neprojednával Senát. Většinově odhlasoval, že se normou nebude zabývat. Místopředseda Senátu Jiří Liška (ODS) na to namítá, že reformu projednaly alespoň tři senátní výbory a všechny prý doporučily normu schválit.

Šimáčková kritizovala také to, že při druhém čtení zákona přišel premiér Mirek Topolánek (ODS) s dalšími pozměňovacími návrhy. Podle Šimáčkové to byly typické "přílepky", které v minulosti kritizoval Ústavní soud. Právnička takovým rychlým změnám, které poslanci nestihnou řádně projednat, říká "divocí jezdci".

Ústavní soud má dnes na programu první ze tří částí rozděleného návrhu na zrušení reformy, která zahrnuje především změny v daňové oblasti. Z obsahových věcí se hovořilo především o takzvané superhrubé mzdě, která se nezamlouvá sociálním demokratům i komunistům. Opoziční senátoři naopak nemají proti obsahu zákona žádné námitky, vadí jim pouze údajně protiústavní forma projednávání a schvalování.