Online poptávka
543 249 832
608 737 948

Tři dny nemoci bez peněz

27.01.2007
Ministr připravuje novelu zákona o nemocenské Stát ušetří 12 miliard Firmy do 50 zaměstnanců nemusí nemoci proplácet...
Vláda připravuje první reformy. Nejdřív bude ministr práce šetřit, teprve pak se dostane ke slovu ministr financí s plány na snížení daní.
Petr Nečas už chystá novou nemocenskou. "První tři dny nemoci by lidé nedostávali vůbec žádné peníze. Chceme tím zabránit rozšířeným praktikám hodit se marod," říká ministr práce. Celkově chce snížit dávky při krátké chorobě. Zákon by měl platit od ledna 2008.
Dlouhodobě a vážně nemocným vláda naopak dávky zachová či dokonce zvýší. "Systém musí zůstat solidární a zajišťovat slušnou životní úroveň při delší nemoci nejen pro lidi s nízkými, ale i se středně vysokými příjmy."
Ministr ještě nemá přesné výpočty, jak bude nemocenská vysoká. Většina lidí však musí počítat s nižšími dávkami, když jen na několik dní ulehnou s chřipkou. "Očekávám, že to přinese úspory v řádu miliard korun. Záleží na tom, jak reforma zabere a kolik lidí dávky přestane zneužívat," tvrdí Nečas.


Úspory na simulantech

Ministerstva financí a práce očekávají, že celkově by se mohlo ušetřit až 12 z 35 miliard, které nyní stát na neschopenkách vyplácí. Tedy celá třetina výdajů.
Ministři se však do odhadů nechtějí pouštět, protože zásahy do sociálních dávek jsou velmi citlivé a bude o nich potřeba šikovně vyjednávat. Už včera se s kritikou vládních plánů ozvali odboráři. Ti spočítali, že se Topolánkova vláda chystá na neschopenkách ušetřit kolem 10 miliard.


Volba pro firmy

Ministr Nečas pracuje i na další výrazné změně. Všechny firmy s méně než padesáti zaměstnanci dostanou šanci vyvázat se z povinnosti proplácet svým lidem první dva týdny nemoci. Původní návrh - připravený ještě kabinetem Jiřího Paroubka - dával tuto možnost jen malým podnikům s méně než pětadvaceti lidmi.
Právo vybrat si mezi nižšími odvody spojenými s povinností proplácet neschopenku a tím, že se o to, tak jako dosud, nebudou vůbec starat, získá 95 procent firem. První dva týdny budou lidem muset platit jen největší podniky.
Nečas předloží do vlády i návrh na stropy pro platby zdravotního a sociálního pojištění. Česko je jedinou zemí EU, která je dosud nemá. Od příštího roku by měly být od pojistného osvobozeny příjmy nad pětinásobek průměrného platu - tedy přibližně nad 100 tisíc korun měsíčně. V dalších letech by se mělo dále snižovat až na trojnásobek průměrného příjmu.


Bez peněz jsou i Švédové

Na české poměry jde o výrazné zásahy do neschopenek, o nichž se léta mluví, ale žádná vláda je dosud nedokázala prosadit. V evropském srovnání jsou však první dny bez dávek naprosto běžné. A to i ve velmi sociálních státech severní Evropy. Ve Švédsku jsou neschopenky štědré, ale za první den nedostane člověk vůbec nic. Skandinávci si totiž zvykli neschopenek zneužívat. V jedné z nejzdravějších zemí Evropy bylo téměř nejvíce práce neschopných. Česko má nejvíce lidí na neschopenkách z celé unie. Pro srovnání: ze sta Čechů jich v roce 2005 chybělo každý den v práci 6,13. Jen o málo lépe s 5,6 jsou na tom právě Švédové. ČSSD se zatím nerozhodla, zda změny nemocenské podpoří.