Online poptávka
543 249 832
608 737 948

Společné zdanění manželů: Přeplatky se asi budou vracet déle

05.02.2007
Společné zdanění zřejmě bude možné uplatnit i v případě, že po konci zdaňovacího období ale před podáním daňového přiznání jeden z manželů zemře...
Praha 2. února

Finanční úřady budou mít zřejmě dvojnásobnou lhůtu na to, aby v případě společného zdanění manželů vrátili přeplatek na dani z příjmů. Dosavadní třicetidenní lhůtu navrhují poslanci z rozpočtového výboru prodloužit na 60 dnů. Sněmovna dnes návrh projednala v druhém čtení, závěrečné schvalování se uskuteční asi příští týden.


Prodloužení lhůty inicioval exministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) kvůli organizační náročnosti, kterou loni finanční úřady se společným zdaněním měly. Podle Sobotky loni využilo společného zdanění 350.000 manželských párů, letos by jich prý mohlo být ještě více.


Na společné zdanění bude nárok i v případě smrti
Změna by se měla stát součástí novely, podle níž společné zdanění manželů zřejmě bude možné uplatnit i v případě, že po konci zdaňovacího období ale před podáním daňového přiznání jeden z manželů zemře. Společné zdanění musí podle současného znění zákona uplatnit každý z manželů ve svém zdaňovacím přiznání, které podávají oba manželé ve stejné lhůtě. Předkladatelé ale upozorňují, že tato podmínka nemůže být splněna, pokud jeden z manželů před podáním daňového přiznání zemře, ačkoli oba manželé v uplynulém roce společně vyživovali dítě. Předkladatelé proto chtějí novelou zmírnit tuto tvrdost zákona.


Novelu její autoři předložili už loni a počítali s tím, že by tato právní úprava společného zdanění manželů byla využitelná již pro zdaňovací období loňského roku. Daňové přiznání je ale třeba podat do konce března, novelu musí ještě projednat Senát a posoudit prezident.