Online poptávka
543 249 832
608 737 948

Pracovat na mateřské bude snazší: klesne daň

05.05.2008
Matky i otcové na rodičovské dovolené si budou moci "beztrestně" vydělat víc než teď. Pokud dnes vydělají víc než 38 040 korun ročně, tak už si na na ně jejich partner nemůže odečíst roční slevu na dani ve výši 24 840 korun. To chce teď vláda Mirka Topolánka změnit.
Beztrestný výdělek pro otce či matky na rodičovské dovolené se má zvednout na 68 tisíc ročně. To znamená, že i když si jeden z rodičů, který se stará o velmi malé dítě, vydělá třeba 65 tisíc ročně, pořád si na něj bude moci partner odečíst celou slevu na dani (přes dva tisíce měsíčně).

Rodinám, ve kterých si dnes jeden z rodičů vydělá 38 až 68 tisíc, tak výrazně klesnou daně. To může být zajímavé pro páry, kde například manželka chce po porodu postupně začít pracovat jen na kratší dobu.

Topolánkovi ministři si tak skoro doslova osvojili návrh, s nímž přišla skupina lidovců spolu s poslancem ČSSD Radkem Martínkem.

"Chceme podpořit rodiny, ve kterých rodiče pečují o malé děti. Navíc chceme motivovat ženy na mateřské a rodičovské dovolené, aby si nacházely zkrácené pracovní úvazky," říká vicepremiér a ministr práce Petr Nečas.

Vláda hodlá zvýhodnit i rodiny, které se starají o nemocné příbuzné. Do výdělku 68 tisíc, při němž lze uplatnit celou slevu na dani, se totiž už nově nebude počítat příspěvek na péči o nemocného člena rodiny.

Pokud si například v rodině s nemocným dítětem jeden z partnerů vydělá víc než 20 tisíc a druhý se stará o dítě, měla by si rodina díky slevám na dani polepšit o dva tisíce.

"Původní poslanecký návrh jsme tímto výrazně vylepšili. Naším cílem je finančně podpořit rodiny, které se starají o své postižené rodinné příslušníky," dodává Nečas.

Na vládním návrhu vydělají i matky na mateřské. Přestože se příjmy z mateřské budou do 68tisícového ročního výdělku započítávat i dál, novinkou je, že na dvoutisícovou daňovou slevu na partnera dosáhnou všechny rodiny, ve kterých si ženy před mateřskou vydělaly méně než 15 tisíc měsíčně.

Opozice slibuje podporu

Podle propočtů ministra financí Miroslava Kalouska by měla vyšší daňová podpora pro rodiny s malými dětmi vyjít stát na 300 milionů. Vláda by měla jeho návrh schvalovat v polovině května. "Nemáme problém s žádným návrhem, který prospěje rodinám s dětmi. Ve sněmovně ho podpoříme," říká místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Možnost rodiče vydělat si při zachování slevy na dani o 30 tisíc ročně víc zapadá do Nečasovy koncepce podpory částečných úvazků. Ten k tomu hodlá motivovat i firmy. "Pokud zaměstnavatel poskytne práci na částečný úvazek rodiči po mateřské nebo po rodičovské, bude moci uplatnit slevu na sociální pojištění zhruba ve výši 1500 korun," říká ministr. Totéž má platit i pro zaměstnávání zdravotně postižených a občanů starších 55 let.