Online poptávka
543 249 832
608 737 948

Poslanci hledají cestu z krize, padají návrhy na snížení DPH

09.02.2009
Návrh, s nímž souhlasí i ministerstvo financí, zní: odečet DPH u všech aut. Navíc socialisté navrhli snížení dolní sazby DPH z devíti na šest procent a Vlastimil Tlustý pokles základní sazby ze současných 19 na 15 procent.
Podnikatelé, kteří jsou plátci daně z přidané hodnoty, by mohli uplatňovat odpočet daně při nákupu jakéhokoli nového osobního auta. Dosud si mohli daň odečítat jen u aut vybavených pevnou mřížkou.

Umožnit to má pozměňovací návrh k vládní novele zákona o dani z přidané hodnoty, který v pátek v Poslanecké sněmovně přednesl poslanec KDU-ČSL Ladislav Šustr. Jak ale ČTK potvrdil mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob, jde o ministerský návrh, který poslanec Šustr vznesl po dohodě s ministerstvem.

S úvahami o odpočtu daně z přidané hodnoty u podnikatelů při nákupu jakékoli nového auta přišel již v prosinci ministr financí Miroslav Kalousek. Změna by měla podpořit automobilový průmysl zasažený finanční krizí. "Je to systémový protikrizový krok, který pomůže výrobcům automobilů i podnikatelům," řekl v pátek ČTK mluvčí Jakob. Ministerstvo si přeje, aby nová pravidla platila co nejdříve, a proto zvolilo tuto cestu.

MF odhaduje dopad na státní rozpočet v jednotkách miliard. "Domníváme se, že praxe ukáže, že to číslo nebude tak vysoké, protože se může zvýšit počet plátců DPH, a bude to stimulem pro ekonomiku," řekl mluvčí.

V současnosti si mohou podnikatelé odečíst DPH jen při nákupu nákladních a lehkých užitkových aut. Prodejci proto v posledních letech začali část osobních aut v provedení kombi a terénních vozů s přepážkou před zavazadlovým prostorem prodávat jako užitková auta. Přepážkou je však možné změnit kategorii jen u vozů, jejichž povolená hmotnost nákladu převyšuje hmotnost posádky.

Změny DPH navrhla také ČSSD a poslanec Tlustý

Kromě toho sociální demokracie ve sněmovně vznesla návrh na snížení dolní sazby daně z přidané hodnoty ze současných devíti na šest procent. Tento krok oznámila již dříve jako jedno z protikrizových opatření. Další návrh na změnu sazeb přednesl poslanec ODS Vlastimil Tlustý, který chce základní sazbu snížit ze současných 19 procent na 15 procent.

Tlustý i stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka své návrhy připojili ke vládní novele zákona o DPH, která přitom do sazeb daně nezasahuje a upravuje osvobození od daně u zboží dováženého ze zemí mimo EU. Sobotka svůj návrh charakterizoval jako pozměňovací návrh "malý rozsahem, velký dopadem". Chce tak snížit ceny u položek, které do této sazby spadají.

Závěrečné schvalování návrhů by mělo přijít na řadu ještě na této schůzi Poslanecké sněmovny.