Online poptávka
543 249 832
608 737 948

ODS se smiřuje s vyšší daní z příjmů

16.04.2008
Dvanáctiprocentní daň z příjmu pro fyzické osoby od příštího roku nejspíš nebude.
Byť to byl slib části ODS v čele s věčně nespokojeným poslancem Vlastimilem Tlustým, aby loni podpořili vládní reformy, a i když je tato sazba už dokonce napsaná v zákoně, je více než pravděpodobné, že daň bude nakonec 15procentní. Už to oznámil premiér Mirek Topolánek a pomalu se s tím smiřuje i jeho ODS. Kromě Tlustého.

V červnu by poslanci měli hlasovat o tom, jak budou vypadat daně z příjmu a přinejmenším část ODS počítala s tím, že návrh bude znít tak, jak jim loni slíbila vláda. Jen díky tomuto slibu podpořil loni Tlustý a několik dalších poslanců vládní reformní balík. Podle nich totiž byla sazba 12 a půl procenta jedinou možností, jak zabránit tomu, aby se některým příjmovým skupinám po reformách nesnížil čistý plat.

Tlustému nelze vyhovět

Premiér Topolánek a také lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek mají ale silný argument: nižší daň z příjmu ohrozí rozpočty měst i krajů.

A to několik měsíců před krajskými volbami vládní strany nechtějí. Prakticky všichni současní hejtmani jsou z ODS, lidovci mají jednoho.

"Drtivá většina hejtmanů a starostů nebude podporovat takové návrhy, které by ohrožovaly rozpočty měst, obcí a krajů. Všechny výpočty ukazují, že nelze splnit požadavek Vlastimila Tlustého a současně splnit programový cíl ODS, tedy snižování deficitu státního rozpočtu," řekl ve středu poprvé zcela otevřeně premiér Topolánek.

Ministr Kalousek přišel s jistým řešením, místo daně by snížil sociální pojištění z dvanácti na asi deset procent.

"Daň z příjmů fyzických osob je sdílenou daní, takže její snížení logicky dopadá na nižší příjmy obcí a krajů. Snížení sociálního pojištění nijak negativně neovlivní příjmovou základnu obcí a krajů," vysvětlil ministr Kalousek.

Byla tu ale otázka a velké riziko, zda se bude chtít ODS vzdát jisté symboliky, protože před volbami slibovala snižování daní.

Už několik dní po Topolánkových slovech se zdá, že kromě Tlustého se i velcí kritici v ODS smíří s vyšší daní, když bude čistý příjem vyrovnán nižším sociálním pojistným.

"Pro mě osobně je těžko přijatelné, aby se daň z příjmů nesnížila. Zatím mi nevychází nic výhodnějšího než snížit daň z příjmu. Problém je, že nám zatím nikdo neukázal nějaké výpočty, které by dokazovaly, že jde celou věc vyřešit třeba oním snížením pojistného," říká například poslanec Juraj Raninec, který loni dlouho odmítal přistoupit na reformy své vlády.

ODS se radí

Rozhodující slovo bude mít expertní daňová skupina ODS, kterou vede poslanec Michal Doktor. Ten před nedávnem tvrdil, že se nevzdá sazby 12 a půl procenta daně z příjmů fyzických osob. Před několika dny ale LN řekl, že je ochoten změnit názor, pokud poklesne sociální pojištění. Podobně smířlivý je i člen skupiny Oldřich Vojíř. "Asi to bude pro některé členy ODS problém. Vlastimil Tlustý asi nebude sám, ale ta skupina kolem něho není nijak velká," řekl včera Vojíř.