Online poptávka
543 249 832
608 737 948

ODS chce snížit daně o 23 miliard

27.04.2008
Straničtí experti ODS chtějí, aby stát snížil lidem sociální pojištění z 12,5 na 10 procent. Ministr financí Miroslav Kalousek ale chce snížit pojistné jen o procento - víc podle něho rozpočet neunese.
ODS navrhuje největší snížení daní v polistopadové historii. Jedná se o nový plán, se kterým se nejsilnější strana bude snažit rozhýbat zamrzlou debatu o daních na příští rok. Návrh vyhovuje i Vlastimilu Tlustému, který předchozí verze blokoval.

Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) ale chce snížit pojistné jen o procento - víc podle něho rozpočet neunese.

ODS ve svém novém návrhu chce zachovat rovnou patnáctiprocentní daň, zvýšit měsíční daňovou slevu na dítě z 890 na 925 korun a snížit slevu na zaměstnance z 2070 na 1867 korun. Celkově by daně klesly o 23 miliard. Z třicetitisícového platu by zbylo o 547 korun víc.

"Náš návrh podporuje rodiny s dětmi, není pro rozpočet takovým rizikem jako daňová sazba 12,5 procenta a neohrožuje rozpočty krajů a obcí," říká daňový expert ODS Michal Doktor. O návrhu přesvědčil prý většinu odborníků v ODS - včetně Tlustého, který spolu se čtyřmi poslanci ODS odmítá hlasovat pro návrh Kalouska. "Doktorův návrh výrazně snižuje daně, a o to mi vždycky šlo. Je to dobré východisko pro další jednání," připouští Tlustý.

Jenže výhrady k novému plánu ODS má zase Kalousek. "Stojím za vlastním návrhem, který snižuje o procento sociální pojištění. Nejméně zatěžuje veřejné finance. Sněmovna je ale suverén a sama si vybere, který návrh jí bude víc vyhovovat," říká Kalousek.

Jeho návrh, který před týdnem poslal do vlády, by člověku s platem 30 tisíc ušetřil přesně tři stovky. Stát by přišel jen o 13 miliard. Kalousek už s 10 miliardami pro příští rok na snížení daní počítá, nemusel by v rozpočtu skoro vůbec škrtat.

S Doktorovým návrhem nemá větší problém ani vicepremiér za ODS a ministr práce Petr Nečas. "Snižovat pojistné je mnohem lepší než snižovat sazbu daně," říká Nečas.

Upozorňuje ale, že snížit sociální pojištění o 2,5 procenta nebude nic jednoduchého. "Zhruba 1,5 procenta ze sociálního pojištění jsme schopni najít v příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a v nemocenském pojištění. Najít zbývající procento bude složitější. Buď bychom museli sáhnout na důchody, což nepřipadá v úvahu, nebo výpadek na důchodovém účtu dotovat z rozpočtu," dodává Nečas.

A právě uspořit oproti rozpočtovému plánu (který už sám počítá se snížením daní o 10 miliard) ještě dalších 13 miliard, bude pro vládu to nejsložitější. "Najít tyto peníze v rozpočtu je jen otázka priorit. Nejhorší by bylo, kdybychom se nedohodli na žádném řešení. Hrozilo by, že daně některým lidem příští rok opět vzrostou," upozorňuje Doktor. Ten se ani moc netají tím, že svůj návrh napsal tak, aby s ním neměl problém ani Tlustý a jeho lidé. A to se Doktorovi povedlo. Pokud se na jeho návrhu shodne celá ODS, bude pro Miroslava Kalouska hodně těžké tlaku nejsilnější vládní strany vzdorovat.