Online poptávka
543 249 832
608 737 948

Nový zákoník práce je hotov: propouštět bude snazší

12.02.2009
V exkluzivním rozhovoru pro HN popsal ministr Nečas nový zákoník práce. Švarcsystém nakonec vyměnil za volnější režim, který má firmy přesvědčit, aby se nebály nabírat lidi ani v krizi.
V době prudce rostoucí nezaměstnanosti přichází ministr práce Petr Nečas s revolučním návrhem na změny v zákoníku práce. Chce firmám zjednodušit propouštění, ale i nabírání lidí.

Nový zákoník má platit od příštího roku ? tedy v době, kdy podle ministra už krize odezní a firmy budou potřebovat impulz, aby se nebály zaměstnat víc lidí. Už teď je jasné, že s opozičními hlasy počítat nemůže. ČSSD i komunisté jsou proti.

Výpověď za měsíc

Dnes dostává propuštěný zaměstnanec jako odstupné tři měsíční platy, ale od Nového roku by mělo být všechno jinak. Čím déle bude zaměstnanec u jedné firmy, tím víc platů při propuštění dostane.

"Ten, kdo pracuje u jednoho zaměstnavatele kratší dobu než tři roky, by dostával dvouměsíční odstupné, ten, kdo by pracoval mezi třemi a šesti lety, by dostával tříměsíční odstupné. Kdo odpracoval víc než šest let, dostával by odstupné čtyři měsíční platy," řekl v exkluzivním rozhovoru pro HN Nečas.

Firmy také budou moci snadněji propouštět nové zaměstnance. Zatímco dnes si je mohou ?vyzkoušet? tři měsíce, než jim dají smlouvu na neurčito, nově se zkušební doba prodlouží ze tří na čtyři měsíce.

Manažeři i někteří další pracovníci, kteří jsou klíčoví pro chod firmy, budou mít dokonce zkušební dobu šest měsíců. "Protože klíčoví pracovníci více ovlivňují chod firmy, tak je potřeba nechat zaměstnavatelům delší čas, aby si nového manažera vyzkoušeli," vysvětluje Nečas.

Co přinese nový zákoník práce

* Výpovědní lhůta se zkrátí na jeden měsíc. Propuštěný dostane 2 až 4 platy podle odpracovaných let.
* Prodlouží se zkušební doba, kdy lze člověka propustit hned, a to na 4 měsíce (u manažerů na půl roku).
* Na dohodu půjde odpracovat až 300 hodin ročně. Smlouvu na dobu určitou půjde protahovat až tři roky.
* Mzdu bude možné vyplácet také v eurech. Dnes to lze kvůli daním a odvodům jen v korunách.
* Kdo dostane lepší nabídku, bude se moci ze svého místa "vykoupit" - dát pět platů a odejde hned.

Kromě toho plánuje prodloužit možnost uzavření smlouvy na dobu určitou ze dvou na tři roky. Zaměstnanci mají také dostat šanci uzavírat smlouvy o provedení práce až na 300 hodin ročně místo dnešních 150. Smlouvy o provedení práce, které využívají třeba ženy na mateřské nebo sezonní pracovníci v zemědělství, přitom mají jednu velkou výhodu: neplatí se zdravotní ani sociální pojištění.

Pracovníci, kteří dostanou nabídku, která se neodmítá, se pak dokonce budou moci za pět měsíčních platů vyplatit.

"Krize ukázala, že dnes je mnohem více než kdykoli jindy nutné mít pružný pracovní trh. Čím pružnější je pracovní trh, tím lépe můžeme bojovat s nezaměstnaností. Musíme motivovat zaměstnavatele, aby se ve chvíli, kdy se trochu vyčasí, nebáli vytvářet nová pracovní místa," říká Nečas.

Švarcsystém nechystáme

Najímání zaměstnanců na živnostenský list nakonec povoleno nebude, i když Nečas byl pro. "Legalizaci švarcsystému teď nikdo nenavrhuje. Já jsem pouze vyjádřil svůj názor, že by mi nevadila. Zrušení zákazu švarcsystému už není aktuální," připouští Nečas.

Novelu zákoníku práce předloží vládě do června. Ještě předtím chce prosadit ?prorodinný balíček? s výhodami pro firmy, které zaměstnají na částečný úvazek ženu po mateřské, člověka nad 55 let nebo zdravotně postiženého.

Nečasův návrh tvrdě kritizují sociální demokraté a odboráři. Ze všeho nejvíc se jim nelíbí, že chce zkrátit výpovědní lhůtu ze dvou měsíců na jeden a zároveň u části zaměstnanců osekat odstupné.

"Zdá se, že ministru Nečasovi vůbec nedochází, že v době krize nelze takováto opatření zavádět. Například zkrácení výpovědní lhůty ze dvou měsíců na jeden není nic jiného než zkrácení doby, kdy si člověk může důstojně hledat zaměstnání. Nečasův návrh poškodí zaměstnance a my něco podobného nepodpoříme," říká místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Štěch: Vyjdeme do ulic

Ještě tvrdší je šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. "Pan ministr Nečas se zřejmě domnívá, že současnou hospodářskou krizi zavinili zaměstnanci. Ani jeden z jeho návrhů není přijatelný. Pokud chce ministr Nečas dostat zaměstnance do ulic, tak se mu to díky tomuto návrhu určitě podaří," hrozí Štěch.

Nečase výhrady sociální demokracie a odborářů nepřekvapují. "Jejich ochranářská mentalita jde proti zájmu zaměstnanců. Desetitisíce lidí letos přijdou kvůli krizi o práci, a my nemůžeme zabránit zániku jejich pracovních míst. Můžeme ale vytvářet nová pracovní místa, na která přejdou. A přesně to je naším cílem," argumentuje Nečas.

Zástupci zaměstnavatelů naopak návrh ministra Nečase vítají. "Je to určitě krok správným směrem, který umožní zaměstnavatelům rychleji nabírat a propouštět lidi," říká prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl.

Odbory budou slabší

Novela zákoníku práce umožní lidem dohodnout se na vyplácení jejich platu v dolarech nebo eurech a zároveň omezí moc odborů.

Nečas k tomu využije výrok Ústavní soudu z loňského března. Podle rozhodnutí soudu už nesmějí odbory třeba zastavit výrobu, když mají pocit, že ohrožuje pracovníky.

Odbory už také nebudou moci kontrolovat všechny pracovněprávní předpisy v podniku. A v případě, že se odboráři z různých svazů v jedné firmě nedohodnou, nemusí už firma uzavírat kolektivní smlouvu s nejsilnějšími odbory.