Online poptávka
543 249 832
608 737 948

Ministerstvo nechce snížit sazbu daně z příjmů

08.04.2008
Ministerstvo financí předloží vládě do konce týdne návrh, aby i v příštím roce zůstala daň z příjmu fyzických osob na 15 procentech. Sněmovna však už loni chválila, že se daňová sazba v roce 2009 sníží na 12,5 procenta.
Návrh ministerstva financí počítá s tím, že by se příjmy fyzických osob i nadále danily 15 procenty. To však odmítá část poslanců ODS s tím, že by to poškodilo lidi s nižšími příjmy.

"Budeme navrhovat, aby se sazba daně z příjmů fyzických osob zvedla na 15 procent a aby v podstatě snížení zátěžové povinnosti bylo dosaženo snížením pojistného," řekl náměstek ministra financí Peter Chrenek.

"Když se připočte úprava v systému slev, lidé s nižšími platy prodělají. Část ODS proto nesouhlasí a z dřív domluveného ustoupit nechce," uvedla Česká televize, která informaci o navrhované změně sazby přinesla.

V případě návrhu, který daň snižuje, se odvody významně sníží pouze nejvyšším příjmovým skupinám. Naopak čistý příjem lidí s platem pod dvacet tisíc korun půjde dolů až o stovky korun, informovala televize.

Návrh ministerstva financí je nepřijatelný pro skupinu poslanců kolem Vlastimila Tlustého. "Varianta, ve které je patnáctiprocentní sazba daně z příjmů, je překonána. V zákoně je uvedeno 12,5 procenta a já dojednané považuji za dojednané," řekl Tlustý.