Online poptávka
543 249 832
608 737 948

Ministerstvo chystá revoluci v systému daní

03.04.2008
Daně z příjmů a sociální pojištění by měly projít radikální změnou. Podle návrhu ministerstva financí, by měla vzniknout jednotná daň z příjmů. Kromě dosavadní daně by v ní bylo započítáno i sociální a zdravotní pojištění. V množství peněz odvedených státu by se nic nezměnilo. Ve čtvrtek s tím přišel ministr financí Miroslav Kalousek.
V praxi by to vypadlo tak, že každému zaměstnanci by se od superhrubé mzdy odečítala jen jedna položka. Na výplatní pásce už by tak nebylo několik položek na odečet daně, sociálního a zdravotního pojištění, ale pouze jedna.

"Konkrétní číslo, kolik by případná jednotná daň byla, neuvedeme," řekl Novinkám mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Podle náměstka ministra financí Petra Chrenka se bude jednat o první komplexní reformu daňového systému v České republice od roku 1993.

Podle návrhu by koncept mohl platit od roku 2010. Jedná se o pokračování stávající daňové reformy. ?Primárním cílem této fáze je snížení administrativní zátěže pro poplatníky a státní správu,? řekl Kalousek. Sazby se měnit nebudou, jen systém. Změna by měla snížit náklady na výběr daní.

Ministerstvo by tím chtělo zjednodušit stávající systém a zjednodušit administrativu. Reforma je zatím předkládána k veřejné diskusi, která potrvá do konce června.

Zruší se dědická a darovací daň
Mezi další změny má patřit například zrušení daně dědické a darovací, navíc zjednodušení by se mohlo dočkat i daňové přiznání. Ministerstvo chce také sloučení výběru daní, cel a odvodů pojistného. "Jeden formulář, jedno podání, jedna platba," zaznělo na čtvrteční konferenci.