Online poptávka
543 249 832
608 737 948

Minimální mzda se zvýší na 7955 korun

08.12.2005
Téměř o tisíc korun by se měla v příštím roce zvýšit minimální mzda....
Téměř o tisíc korun by se měla v příštím roce zvýšit minimální mzda. Zvýšení by mělo být rozloženo do dvou kroků. V lednu by se zvedla ze současných 7185 korun o 5,4 procenta na 7570 korun. V červenci pak vzroste o pět procent na konečných 7955 korun. Návrh ve středu v noci schválila vláda.

Kabinet tak schválil návrh nižšího zvýšení, než původně navrhoval ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

"I pokud by vláda schválila druhou, nižší variantu, myslím si, že bychom dosáhli v příštím roce opravdu přijatelné výše minimální mzdy," řekl k tomu pro Právo Škromach. Návrhem chce motivovat především občany s nízkou kvalifikací, aby si hledali zaměstnání a nezůstávali doma na sociálních dávkách.

Odboráři podporovali Škromachův původní návrh, z kompromisního a nakonec schváleného návrhu však nadšení nejsou. "Bude chybou, pokud vláda nepřekročí symbolický limit osmi tisíc korun," řekl Právu šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Uvedl však, že kvůli 45 korunám, které budou do osmi tisíc chybět, nebudou odbory rozhodně pořádat protestní akce.

Zaměstnavatelé jsou proti oběma návrhům. Ochotni by byli přistoupit pouze na zvýšení o pět set korun za rok, což jim nesplní ani kompromisní varianta. Podle ní bude minimální mzda zvýšena celkem o 770 korun. Škromachova mluvčí Kateřina Beránková uvedla, že minimální mzdu budou v ČR pobírat asi dvě až tři procenta zaměstnanců.