Online poptávka
543 249 832
608 737 948

Lidé na nemocenské si od července polepší

16.05.2008
Pracovníci budou v prvních třech dnech nemoci pobírat zhruba 60 procent ze své mzdy. Vydělají tak na tom, že parlament nezmění zákon o nemocenské do termínu, který stanovil Ústavní soud.
Ústavní soud zrušil minulý měsíc část sociální reformy, která lidem sebrala nárok na pobírání nemocenské v prvních třech dnech nemoci a nakázal zákonodárcům do konce června schválit novou úpravu nemocenské. To se ale podle ministra sociálních věcí Petra Nečase nestane. Pasáž o "třech dnech nemoci zadarmo" tak ze zákoníku zmizí a nemocní budou podle platného zákona v prvních dnech nemoci dostávat 60 procent svého vyměřovacího základu, který se stanovuje z příjmu.

Nečas po čtvrtečním jednání sněmovního sociálního výboru uvedl, že návrh nové úpravy předloží sněmovně na její červnové schůzi, platit by mohla od září. Ministr její podobu blíže upřesnit nechtěl.

"Máme několik variant řešení nemocenské, ale zveřejníme je až poté, co Ústavní soud dokončí rozhodování i o zdravotnické části reforem," oznámil již dříve Nečas.

Ústavní soudci mají o osudu zdravotnických poplatků rozhodnout do konce května.