Online poptávka
543 249 832
608 737 948

Interní účetní vs. Externí účetní - Kdo je efektivnější?

31.10.2018
Bez služeb účetního se dnes obejde málokterá firma. Kvůli množství neustále se měnících zákonů a směrnic je dnes prakticky nemožné, aby se o účetnictví staral laik. Chceme-li tedy mít účetnictví v pořádku, máme dvě možnosti: zaměstnat někoho kvalifikovaného přímo ve firmě a nebo se poohlédnout po externistovi. Která z možností je ale ve výsledku lepší?

V čem je externí účetnictví jednoznačně výhodnější?

  1. Pojištění - externí účetní je zpravidla pojištěn a tak se nemusíme obávat nepříjemností spojených se špatným vedením účetnictví.
  2. Odstup - externí účetní obvykle ve firmě netráví mnoho času a tak nám může poskytnout nový pohled na vedení finančnictví, popřípadě odhadnout budoucí vývoj našeho podnikání.
  3. Mzdy - jak je uvedeno výše, pokud je externí účetní dostatečně kvalifikovaný v mzdovém účetnictví, je to pro větší firmy jednoznačně přínosnější.
  4. Účetní software - v případě účetního softwaru se bavíme o nemalých částkách za jeho pronajímání. Externí účetní si software obvykle řeší sám a my tak máme o starost méně.
  5. Dodržování termínů - pokud si zvolíme dobrého externího účetního, odpadnou nám také starosti s nedodržováním deadlinů, se kterým se můžeme setkat u interních zaměstnanců  (ať už z důvodu zaneprázdněnosti, nemoci nebo dovolené).

Náklady za externí účetnictví

Není žádným tajemstvím, že externí zaměstnanec je pro firmu vždy výhodnější než zaměstnanec interní. Výjimkou není ani oblast účetnictví. Pozice interního účetního totiž vedle mzdy vyžaduje vytvoření pracovního zázemí ve firmě, účetní software, technické vybavení nebo třeba kurzy a školení.

S externím zaměstnancem se těmito náležitostmi nemusíme zabývat.

Číst více o srovnání interní vs. externí účetní →