Online poptávka
543 249 832
608 737 948

EU se dohodla na nižší DPH, v Česku se bude týkat hospod

11.03.2009
Ministři financí Evropské unie se v úterý dohodli na přeřazení některých služeb do nižší sazby DPH.
Češi by měli mít levnější jídlo v restauracích a platit méně například u kadeřníků. Ministři financí Evropské unie se totiž v úterý dohodli na tom, že si všech 27 členských zemí může do nižší DPH přesunout důležité služby s vyšší přidanou hodnotou, jako jsou restaurační služby, holičství a kadeřnictví nebo opravy bytů a domů.

Dohodu všech 27 ministrů financí EU vyjednal český ministr Miroslav Kalousek.

"Země, které budou chtít, budou moci mít sníženou DPH na restaurační služby, opravy bytů a bytových domů, opravy jízdních kol, obuvi, kožešnického zboží, oděvů a bytového textilu, čištění oken a úklid domácností, domácí pečovatelské služby, holičství a kadeřnictví," řekl Hospodářským novinám Kalousek.

V Česku se teprve ukáže, kde půjde DPH dolů

Ministr financí nicméně nevyjmenoval služby, u nichž přeřazení do nižší sazby navrhne. Podle něj to bude jasné teprve po diskusi ve vládě a v parlamentu. Kalousek nicméně naznačil, že v některém případě by nižší sazba DPH mohla být jen dočasná, dokud by nepominula hospodářská krize. "Je věcí diskuse, které z těchto položek bude možné využít pro přechodnou dobu a které natrvalo," doplnil. Dolní sazba DPH nyní činí devět procent.

Čechů se nejspíš nejvíc dotkne to, že jim EU povolila z 19 procent na devět snížit DPH na jídlo a pití v restauracích. Právě snížení DPH na jídlo považuje Kalousek za důležitý protikrizový krok.

"Stravovací služby chceme do nižší sazby DPH přeřadit nikoli proto, aby ceny v hospodách byly levnější, ale proto, aby se v oblasti stravovacích služeb vytvořil určitý polštář, který by umožnil udržet v tomto odvětví zaměstnanost," řekl HN Kalousek.

U většiny dalších věcí, které budou moci být v nižší sazbě DPH, se nic nezmění. Například opravy bytů, čištění oken, úklid v domácnostech nebo pčeovatelské už České republice v nižší DPH jsou a tahle výjimka se jen prodlouží.