Online poptávka
543 249 832
608 737 948

Boj s krizí: Vláda schválila rychlejší odpisy

03.03.2009
Všichni podnikatelé si budou moci z daní rychleji odepsat například auta, počítače, televize nebo kancelářské potřeby...
Podnikatelé a podniky budou mít zřejmě od letoška až do poloviny příštího roku možnost zkrátit si lhůty pro odepsání hmotného majetku v první a druhé odpisové skupině. Počítá s tím novela zákona o dani z příjmu, kterou v pondělí na návrh ministerstva financí schválila vláda. Novinářům to po jednání kabinetu řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Opatření vyplývá z Národního protikrizového plánu, který 16. února schválila vláda.

"Toto opatření povede ke stimulaci poplatníků k pořízení například kancelářských strojů, výpočetní techniky a telefonických přístrojů s pořizovací cenou vyšší než 40.000 Kč, dále pak osobních i nákladních vozidel, strojů a zařízení pro zemědělství, průmysl, stavebnictví a zdravotnictví," uvedlo MF.

V první odpisové skupině se doba odpisování hmotného majetku zkracuje ze tří let na 12 měsíců a v druhé odpisové skupině z pěti let na 24 měsíců. Zároveň se adekvátně zkrátí doba nájmu při pořízení tohoto majetku formou finančního leasingu.

Ve sněmovně by neměl být problém

Úprava zákona je podle MF navržena tak, aby podniky měly možnost rozhodnout se, zda budou odpisy u hmotného majetku pořízeného v období od 1. ledna 2009 do 30. června 2010 uplatňovat standardním způsobem, nebo v navrhovaném zkráceném režimu. Obdobně to platí pro pořizování tohoto majetku formou finančního leasingu.

Rychlejší odpisy po schválení vládou za dva týdny budou projednávat poslanci. A je prakticky jisté, že Kalouskův návrh projde. Podporuje ho totiž i opoziční ČSSD. Rychlejší odpisy mají platit zpětně od letošního 1. ledna až do 30. června 2010. Všechno, co si koupí živnostník nebo firma v tomhle období, bude mít šanci odepsat rychleji.

Národní protikrizový plán počítá dále například se slevou na sociálním pojištění nebo osvobozením malých podniků a podnikatelů od placení záloh daně z příjmu v letošním roce. Návrhy také předpokládají snížení poplatků na železnici o pětinu, garance za úvěry Českomoravské záruční a rozvojové banky, peníze na zajištění regionální dopravy nebo zateplování budov či investice do vědy a výzkumu.