Online poptávka
543 249 832
608 737 948

Blesková výpověď simulantům !!!

11.01.2008
Režim pro nemocenskou se bude zpřísňovat ještě víc, než se dosud vědělo. Pokud se někdo nechá nachytat...
Režim pro nemocenskou se bude zpřísňovat ještě víc, než se dosud vědělo.

Pokud se někdo nechá nachytat, jak neleží v posteli a podvádí, bude jej moci jeho nadřízený v práci okamžitě propustit.

Tuto změnu v boji proti simulantům chce zhruba od poloviny roku 2009 prosadit v novele zákoníku práce ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Důvody jsou jasné: nemocenská je pro stát jednou z nejvíce nákladných a zároveň nejvíc zneužívaných dávek. Od začátku roku 2009 budou navíc prvních 14 dní nemoci vyplácet nemocenské dávky zaměstnavatelé místo státu. Kvůli tomu jim Nečas chce dát silnější páky, jak se proti podvodníkům bránit.

"Když se prokáže, že zaměstnanec zneužívá fiktivní nemoci tím, že se hodí marod, tak by to mělo být důvodem okamžitého rozvázání pracovního poměru. Vždyť v tomto případě bude krást zaměstnanec zaměstnavateli peníze," řekl HN Nečas.

Kontrolovat lidi na nemocenské budou i v roce 2009 úředníci ze správy sociálního zabezpečení. Pokud bude firma někoho podezírat, že simuluje, budou ho muset jít přednostně zkontrolovat.

Dnešní sankce proti lidem, kteří prokazatelně zneužívají nemocenskou, jsou mírné.

Simulující zaměstnanec sice může o dávku přijít, ale jen ode dne, kdy ho kontroloři při zneužívání nachytali.

"Kromě vyhazovu čeká od roku 2009 na simulanty při zneužití nemocenské i pokuta. Člověk, který bude zneužívat nemocenskou, může dostat od začátku roku 2009 pokutu až 20 tisíc korun," říká mluvčí správy sociálního zabezpečení Štěpánka Filipová.

Zatímco zaměstnavatelé Nečasův návrh na možnost propustit zaměstnance kvůli zneužívání nemocenské vítají, odbory i opozice jsou proti. "S návrhem ministra Nečase nesouhlasíme. Ztráta dávky nebo budoucí možnost udělit pokutu se nám zdají jako sankce dostatečné," říká místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Navíc prý může být Nečasův návrh protizákonný. "Zaměstnavatelé nemohou postihovat zaměstnance za to, co provedl mimo pracoviště." Stejně mluví i šéf konfederace odborových svazů Milan Štěch.

Zaměstnavatelé to vidí jinak: nemocenská je masově zneužívaná, a stát musí udělat všechno pro to, aby se to nestávalo.

"Pokud začneme jako zaměstnavatelé vyplácet prvních 14 dní náhradu mzdy za nemocenskou, tak musíme mít možnost se proti zneužívání této dávky bránit. Návrh pana ministra je krok správným směrem," říká ředitel Svazu průmyslu a dopravy Zdeněk Liška.

Pravdou je, že nemocenská je jednou z nejvíc zneužívaných dávek. Češi ji podle statistik čerpají mnohem víc než Slováci, Maďaři nebo Poláci.

"Známe případy, kdy se nechají zaměstnanci fiktivně zaměstnat, dostanou formálně plat, který zaručuje maximální nemocenskou, hned se hodí nadlouho marod a inkasují peníze z nemocenské," říká Nečas.

...První zpřísnění proti lidem zneužívajícím nemocenskou prosadil už od Nového roku. Lidé nebudou první tři dny nemoci dostávat nic. Na rozdíl od ode dneška, kdy mají 25 procent z platu. Spolu s tím se až do šedesátého dne nemoci dávky nemocenské sníží.

Pokud by k tomu Nečas prosadil svůj návrh na vyhazov pro zaměstnance z důvodu zneužívání nemocenské, mohli by zaměstnavatelé na novém systému nemocenské od roku 2009 proti dnešku vydělat.

Zneužívání nemocenské se po reformách sníží. A protože se zaměstnavatelům sníží odvody na nemocenské pojištění ze 3,3 na 1,4 procenta, měli by od roku 2009 ze systému získat víc, než do něj na dávkách vloží.

"Pro firmy to určitě bude výhodnější," ujišťuje ministr práce Petr Nečas.Co Petr Nečas chystá v roce 2009

Lidem, kteří zneužívají nemocenskou, bude hrozit výpověď
Pokud kontrolor správy sociálního zabezpečení pacienty nachytá, že nejsou doma a místo ležení chodí venku, nakupují nebo jinak porušují naordinovanou léčbu, bude je moci jejich zaměstnavatel na hodinu propustit z práce.

Podezření zaměstnavatelů budou úřady řešit přednostně
Pokud bude mít zaměstnavatel pochybnosti, jestli jeho zaměstnanec nemocenskou zneužívá a oznámí své podezření sociální správě, budou ho muset jít její úředníci zkontrolovat přednostně.