Online poptávka
543 249 832
608 737 948

Bič na simulanty vyšel, stát ušetří miliardy !!!

01.02.2008
Reforma nemocenské funguje. Alespoň to tak po měsíci vypadá. Lidé, kteří dřív běželi k doktorovi pro neschopenku i při obyčejné rýmě, si to teď rozmýšlejí. A když už jsou opravdu nemocní, vezmou si raději dovolenou...
Reforma nemocenské funguje. Alespoň to tak po měsíci vypadá. Lidé, kteří dřív běželi k doktorovi pro neschopenku i při obyčejné rýmě, si to teď rozmýšlejí. A když už jsou opravdu nemocní, vezmou si raději dovolenou.

Potvrzují to zkušenosti českých firem. "Vzhledem k tomu, že je nemocenská nižší, lidí na nemocenské ubylo, raději si vezmou dovolenou," říká Věra Kudynová ze Zentivy. Jen v Zentivě ubylo nemocných zhruba o čtyřicet procent. Student Agency má na neschopence dokonce více než o polovinu méně lidí. Totéž říkají i jiné firmy.

Podobná čísla hlásí i další podniky a lékaři. "Píšeme lidem méně neschopenek, více se rozmýšlejí," říká Helena Prauzová, sestra v ordinaci pražského lékaře.

"Sick Day" je dobrá volba

Být "marod" už se nevyplatí. Od prvního ledna lidé nedostanou první tři dny nemoci od státu ani korunu a i v dalších dnech jsou dávky nižší. Stát by měl díky nové nemocenské ušetřit téměř 7 miliard.

Někteří jdou raději do práce i s nemocí, jiní si vezmou několik dní dovolené. "Naši zaměstnanci také více volí možnost vzít si takzvaný Sick Day," říká Věra Kudynová ze Zentivy.

"Sick Day" nebo "Sick leave" je možnost, kterou svým zaměstnancům některé firmy nabízejí jako alternativu k nemocenské. Zhruba třikrát do roka mohou ráno jen zavolat, že z důvodu nemoci nepřijdou, aniž by kvůli tomu museli k lékaři. Ve většině firem přitom dostanou zaplaceno, jako kdyby byli normálně v práci.

Unikátní taktiku, jak vyzrát na novou a méně výhodnou nemocenskou, zvolil ČEZ. Od začátku ledna začal svým nemocným zaměstnancům vyplácet první tři dny nemoci dvousetkorunový příspěvek. Jako kompenzaci za to, že už jim nepřispívá stát. "Jde o dohodu s odbory, které s iniciativou přišly v souvislosti se změnou od počátku roku," vysvětluje mluvčí společnosti Ladislav Kříž.

Pojistkou k vyšším dávkám

Reforma nemocenské by mohla přinést zisky i pojišťovnám. Ty totiž začaly nabízet možnost pojistit si dávky tak, aby případná nemocenská nebyla výrazně nižší než běžný plat.

Některé pojišťovny zavedly tuto možnost samostatně, jiné jen jako bonus k životní pojistce. Dávky, které pojišťovna vyplácí, se většinou odvíjejí od platu nemocného.

I ministr zdravotnictví Tomáš Julínek zůstal tento týden doma s nemocí. Jestli si vzal nemocenskou, čerpá dovolenou nebo zvolil jinou možnost se však včera jeho mluvčímu nepodařilo zjistit.

Podle odhadů by měla reforma nemocenské ušetřit 6,8 miliardy ze státní kasy.

Přitom jen loni stát na nemocenské vyplatil zhruba 35 miliard a letos by to mělo být rozhodně méně než 30 miliard.

Ušetřená částka může být nakonec ještě vyšší.