Online poptávka
+420 543 249 832
+420 608 737 948

Jak pracují soudy? Lidé už je mohou kontrolovat online

08.04.2008
Průběh soudních řízení je od pondělí možné sledovat na internetu. Zatím je to možné u okresních soudů, v průběhu roku se mají připojit krajské soudy. Umožňuje to nová služba infoSoud, kterou oficiálně spustilo ministerstvo spravedlnosti.
Na to, jak soud v konkrétné kauze pracuje, se může podívat kdokoli, nejen účastníci soudních řízení.

Do formuláře na adrese http://infosoud.justice.cz stačí zadat příslušné jednací číslo řízení, a to trestního, občanského nebo dědického. Přes počítač se pak dotyčný zájemce dozví historii i aktuální stav řízení. K dispozici bude mít například údaje o zahájení řízení, vydání rozhodnutí, podání odvolání, odeslání k nadřízenému soudu, přerušení řízení a pravomocném skončení věci.

Soudy očekávají, že lidé si informace o průběhu svých řízení zjistí na internetu a nebudou kanceláře soudů zatěžovat telefonickými dotazy. "Rychleji si informace o řízeních budou zjišťovat i jednotlivé soudy mezi sebou. Čekáme, že díky tomu dojde ke zbourání kamenných zdí kolem české justice," řekl na pondělní tiskové konferenci předseda hradeckého krajského soudu Milan Bořek.

Údaje o řízeních budou z jednotlivých okresních soudů do aplikace přicházet v pravidelných intervalech jednou denně. Aplikace neobsahuje osobní data. Podle Pospíšila má obdobnou službu zatím asi polovina zemí Evropské unie.

Je to jedna z hlavních novinek, které ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil prezentuje v rámci svého projektu elektronizace české justice. Ten má během příštích let u soudů omezit zdlouhavé a nákladné papírování a dát větší prostor komunikaci přes internet. Vzniknout tak má například internetový rejstřík firem, na které byl podán návrh na konkurz, anebo elektronický formulář, jehož prostřednictvím bude možné podávat hromadné žaloby - například na dlužníky.